NOORDWIJK - In augustus en september 2025 lopen en fietsen er ecologen door gemeente Noordwijk. Ze onderzoeken onder andere waar vleermuizen leven. Dit onderzoek is nodig voor het Soortenmanagementplan (SMP) dat de gemeente laat opstellen.

Waarom dit onderzoek

Gemeente Noordwijk wil inwoners helpen bij het verduurzamen van hun woning. Door een Soortenmanagementplan te maken, kan de gemeente straks een vergunning aanvragen die voor de hele bebouwde kom geldt. Met deze vergunning kunnen woningeigenaren en woningcorporaties isoleren zonder zelf onderzoek te doen of een vergunning aan te vragen. Wel moeten ze zich houden aan de regels voor natuurvriendelijk isoleren. Lees meer hierover.

Wat gaan de ecologen doen

De ecologen van onderzoeksbureau IDDS brengen in kaart waar beschermde dieren verblijven binnen de bebouwde omgeving. Ze werken vooral rond zonsopkomst en zonsondergang. Dan zijn bijvoorbeeld vleermuizen het meest actief.

Om vleermuizen op te sporen gebruiken de ecologen speciale apparatuur:

  • Batdetectors: deze zetten het geluid van vleermuizen om naar geluid dat mensen kunnen horen
  • Warmtebeeldcamera’s: hiermee kunnen ze de dieren in het donker zien

Het geluid van de batdetectors heeft geen invloed op de menselijke gezondheid.